blog

Bierna Agresja – Jak Radzić Sobie z Bierną Agresją?

Jak radzić sobie z bierną agresją? Ignorować? Konfrontować? A może coś „pomiędzy”? Zachęcam Cię do obejrzenia nagrania, w którym opowiadam o moim punkcie widzenia i opcjach, które mam nadzieję, że okażą się wartościowe również dla Ciebie 🙂 Film jest kontynuacją poprzedniego nagrania: „Bierna Agresja – 32 Sposoby Biernego Wyrażania Złości”
Czytaj więcej

Bierna Agresja – 32 Sposoby Biernego Wyrażania Złości

Złość można wyrażać konstruktywnie lub niekonstruktywnie. Wprost lub nie wprost. Wyrażanie złości nie wprost nazywane jest często bierną agresją. Oczywiście jest to niekonstruktywny sposób wyrażania złości.

Przedstawię Ci dzisiaj 32 sposoby biernego wyrażania złości. Warto je poznać co najmniej z dwóch powodów:

  1. znając te sposoby, mogę zastanowić się, których z nich doświadczam najczęściej na własnej skórze,
  2. mogę przyjrzeć się sobie i sprawdzić, które z nich ja sam stosuję, a następnie zastanowić się z czego to wynika i co mogę z tym zrobić.

Czytaj więcej

Relacje w rytmie covid-19

Jest 18 kwietnia 2020 roku. W Polsce potwierdzono 8563 przypadków zakażenia koronawirusem. Pierwsze zachorowanie odnotowano 4 marca i od tamtego czasu wiele się w naszym kraju zmieniło. U mnie też. Podobnie jak wiele osób w Polsce pracuję z domu, co bardzo wpłynęło na mój codzienny sposób funkcjonowania. Znacznie częściej widzę twarze domowników, zaś twarze współpracowników i znajomych mam szansę zobaczyć jedynie na ekranie komputera. Ponadto, dzięki temu, że nie wszyscy są cały czas podłączeni do Internetu, mój dzień urozmaicają liczne rozmowy telefoniczne.

Pomimo tego, że w ciągu dnia mam dużo pracy, zauważam u siebie, że moje życie uprościło się. Prawie nie jeżdżę samochodem, nie wychodzę poza dom, liczba dotychczasowych „pozaetatowych” aktywności diametralnie spadła. Okoliczności sprawiły, że tempo mojego życia spadło. A wszystko wydarzyło się bardzo szybko. Czytaj więcej

zwodnicza magia iluzji

Zwodnicza magia iluzji

Mózg ludzki jest piękny i potężny. Jest trochę jak rozszczepiony atom – niewielka cząstka wszechświata, w której drzemie ogromna moc, która może oświetlić całe miasto, ale może je również w jednej chwili zniszczyć. 

Nikt z nas rodząc się, nie zna tego świata. Wędrówkę rozpoczynamy w nieznanej krainie iluzji i fantazji, w której wszystko jest równie prawdopodobne, co nieprawdopodobne. Nie mając własnych doświadczeń opieramy się: na tym, co zostało w nas naturalnie zakorzenione oraz na opisie świata, który przekazują nam nasi „bogowie” – rodzice lub opiekunowie. Rodzice „wiedzą” wszystko: począwszy od tego jak to jest, że oddychamy, a skończywszy na tym, że to niedobrze, gdy kupa jest zielona. Jak młode pelikany łykamy wszystko, co rodzice nam powiedzą. Dlaczego? Bo nasz mózg jest bardzo mądrze pomyślany i robi wszystko, byśmy przetrwali. Gdy jesteśmy mali, to nasze życie ściśle zależy od naszych rodziców. Bez rodziców lub bliskich osób, które ich zastępowały, czekałaby nas śmierć.

Czytaj więcej

Czy warto mieć oczekiwania?

Oczekiwania często wiążą się z rozczarowaniem. Tak dla przykładu: ostatnio mój pracodawca zorganizował imprezę w dobrej restauracji. Początkowo nie myślałem dużo o tym wydarzeniu, ale w przeddzień imprezy, zaczęliśmy rozmawiać z kolegą o jedzeniu i restauracjach. Kolega powiedział, że ta, do której idziemy jest trochę taka „ą, ę”. Ucieszyłem się, że będę miał okazję zjeść coś dobrego. Moje oczekiwania urosły. Z góry założyłem, że skoro restauracja jest z górnej półki, to jedzenie też takie będzie. I oczekiwałem wszystkiego najlepszego…

Czytaj więcej

Niepodległość w relacjach

Przychodzimy na świat jako istoty całkowicie zależne od rodziców. I to bardzo dobrze. Bo przecież rodzice to dojrzałe, rozwinięte, posiadające zasoby jednostki. To dwa niepodległe, dojrzałe państwa, które spotykają się, by trwać ze sobą w unii oraz dać początek nowemu życiu. Dążą do tego, by nowo przybyłe na mapę tego świata państewko w możliwie komfortowych warunkach zbudowało swoje granice, wykształciło własną tożsamość, kontynuowało tradycje i kulturę. By stało się z czasem w pełni niepodległym państwem.

Czytaj więcej