Psychoterapia Grupowa Piaseczno
Znajdź Zrozumienie i Wsparcie
Dołącz do grupy terapeutycznej i znajdź wsparcie, którego potrzebujesz
Czujesz samotność lub zagubienie w relacjach z innymi?
Zmagasz się z emocjonalnymi trudnościami lub doświadczasz ograniczonego kontaktu z własnymi emocjami?
Pragniesz autentycznych więzi z ludźmi, którzy Cię rozumieją?
Psychoterapia grupowa Gestalt skierowana jest do Ciebie, jeśli pragniesz:
- poszerzyć świadomość o sposobie wchodzenia w relacje z innymi
- doświadczyć wymiany opartej na rozpoznanych potrzebach
- zwiększyć satysfakcję czerpaną z interakcji z innymi poprzez doświadczanie nowych sposobów bycia i interakcji z innymi
- znaleźć zrozumienie i akceptację w grupie osób, które również mierzą się ze swoimi trudnościami
- poprawić poczucie własnej wartości oraz lepiej radzić sobie z wyzwaniami codziennego życia
- rozwinąć zdolność radzenia sobie ze stresem i lękiem
- sprawdzić co stanie się dla Ciebie możliwe, jeśli grupa stanie się dla Ciebie bezpiecznym, umożliwiającym rozwój miejscem
- doświadczyć grupy prowadzonej z empatią i uważnością, ukierunkowaną na proces grupowy i przejawianie się w tu i teraz
Psychoterapia grupowa Gestalt może być dobrym dla Ciebie kierunkiem jeśli:
- doświadczasz trudności w relacjach z innymi osobami i chcesz popracować nad zmianą tego stanu rzeczy
- chcesz rozwinąć kompetencje interpersonalne:
- bycie w kontakcie z drugim człowiekiem,
- wyrażanie własnych uczuć i potrzeb,
- umiejętność konfrontowania się z obniżeniem ryzyka zakończenia relacji
- nie doświadczasz znaczących problemów w interakcjach indywidualnych, ale doświadczasz utknięć, lęku, wstydu, gdy próbujesz przejawić się w grupie
- „ciągle” wchodzisz w relacje, które są dla Ciebie niesatysfakcjonujące, niewspierające lub przysparzają Ci cierpienia, bólu, smutku
- ewentualnie, masz poczucie przepracowania swoich tematów w ramach terapii indywidualnej i szukasz bezpiecznej przestrzeni do kontynuowania własnego rozwoju
Terapia grupowa NIE jest dla Ciebie, jeśli:
- oczekujesz rozwiązań z pominięciem zaangażowania w proces grupowy i proces terapeutyczny
- nie masz gotowości na pracę w grupie i na dzielenie się swoimi przeżyciami w grupie
- potrzebujesz psychoterapii indywidualnej zamiast grupowej
Krótkie nagrania na temat Psychoterapii Grupowej Gestalt
Psychoterapia Grupowa Piaseczno – informacje organizacyjne
Kiedy: raz na tydzień, we wtorki w godz. 18.30 – 20.30 [2 godziny bez przerwy]
Dla kogo: wiek 18+, kobiety, mężczyźni
Planowany start: 1 października 2024 (lub gdy zbierze się grupa)
Koniec: czerwiec 2025
Wielkość grupy: 8 – 10 osób
Gdzie: Piaseczno, Żeromskiego 9a lok. 17
Cena: 130 zł za 1 sesję
Zapisy: Zapisanie do grupy terapeutycznej poprzedza bezpłatna konsultacja trwająca do 30 minut, odbywająca się na Skype lub Whatsapp. Konsultacja ma na celu sprawdzenie czego potrzebujesz i czy terapia grupowa będzie mogła spełnić Twoje oczekiwania. To również szansa na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, które mogą się u Ciebie pojawić w kontekście udziału w grupie terapeutycznej.
Możesz zarezerwować termin konsultacji w kalendarzu na dole tej strony lub skontaktować się telefonicznie lub mailowo, w celu ustalenia terminu.
Na terapii grupowej możesz spodziewać się:
- pracy na poziomie intrapersonalnym, ukierunkowanej na to, co się „wydarza” w Tobie – co myślisz, co czujesz, czego doświadczasz w ciele
- pracy na poziomie interpersonalnym, w której jesteś w dialogu z drugą osobą – innym uczestnikiem grupy – dzięki czemu możesz sprawdzać co w Tobie w odniesieniu do drugiej osoby oraz co w drugiej osobie, w odniesieniu do Ciebie
- pracy na poziomie grupy – odnoszącej się do bycia w tej konkretnej grupie, którą stworzysz z innymi uczestnikami
- propozycji doświadczeń do pracy indywidualnej, w podgrupach i grupie
- podążania za zgłoszeniami i potrzebami, które pojawią się w trakcie pracy
Proces grupowy oraz podejście Gestalt
Psychoterapia grupowa będzie prowadzona w oparciu o proces grupowy oraz modalność Gestalt. W praktyce będzie to oznaczało, że w poszczególnych fazach procesu grupowego czyli:
- w fazie orientacji, integracji i wyznaczania celów,
- w fazie złości,
- w fazie pracy,
będę wspierał Ciebie oraz grupę w poszerzaniu świadomości na temat tego, co się wydarza w Tobie i w grupie. Może to również oznaczać, że będę Cię zachęcał do spróbowania sposobu kontaktu, który dotychczas nie był w Twoim życiu dostępny lub możliwy. Możesz się na to zgodzić lub nie zgodzić. Można więc powiedzieć, że w ramach terapii grupowej, będziemy ze sobą w swego rodzaju „tańcu” zachowań, sposobów, reakcji, które dobrze z życia znamy oraz takich, które będziesz mieć szansę doświadczyć by sprawdzić jak Ci z nimi jest i czy chcesz tego typu doświadczeń więcej.
Podejście Gestalt zakłada, że w terapii grupowej, każdy z członków jest zarówno „tworzony” przez grupę jak i grupa jest „tworzona” przez każdego z uczestników. A zatem każdy temat, który wnosi uczestnik mówi coś nie tylko o samym uczestniku, ale również o całej grupie. Można więc przyjąć, że wszystko co się wydarza w grupie – każda emocja, każde zjawisko jest ważne, wartościowe i można nim się zajmować, by móc poszerzać świadomość i zyskiwać nowe doświadczenia interpersonalne.
Każdy z nas ma momenty, gdy potrzebujemy zrozumienia i wsparcia innych. Psychoterapia grupowa może być odpowiedzią na Twoje zmagania.
Prowadzący
Rafał Stolarek – Psychoterapeuta Gestalt
Pracuję jako psychoterapeuta, w podejściu Gestalt, z klientami indywidualnymi, parami i grupami.
W przeszłości ukończyłem studia ekonomiczne i przez długie lata pracowałem w różnej wielkości firmach. Po latach rozwoju i ukończeniu własnej psychoterapii, zdecydowałem się skierować w kierunku dzielenia się doświadczeniem i wspieraniem innych.
Ukończyłem Studium Pomocy i Edukacji Psychologicznej w warszawskim ośrodku INTRA, a następnie 4-letnie całościowe, jednolite szkolenie z zakresu psychoterapii humanistyczno-doświadczeniowej Gestalt, w Szkole Gestalt w Warszawie, akredytowanej przez EAGT (Europejskie Stowarzyszenie Terapii Gestalt), uzyskując certyfikat psychoterapeuty Gestalt EAGT.
Zainicjowałem uruchomienie Centrum Rozwoju Nasze Relacje, działającego na terenie Piaseczna i okolic oraz online, mającego na celu świadczenie psychoterapii, warsztatów z umiejętności miękkich oraz wsparcia dla przedsiębiorców i firm.
Więcej informacji o mnie znajdziesz klikając tutaj.
FAQ
- Jak długo trwa 1 sesja psychoterapii grupowej?
- 1 sesja terapii grupowej trwa 2 godziny (bez przerwy). Sesje odbywają się raz w tygodniu.
- Ile osób liczy grupa?
- Ostateczna liczba osób w grupie zależy od liczby chętnych i powinna wynosić 8 – 10 osób.
- Jaki przebieg mają sesje terapii grupowej?
- Sesja terapii grupowej rozpoczyna się tzw. rundką, w której każdy z uczestników mówi o tym z jakimi myślami, uczuciami i doznaniami w ciele rozpoczyna oraz ew. zgłasza zapotrzebowanie na zajęcie się sprawą/trudnością/problemem. Jeśli nikt nie zgłasza tematu do zajęcia się, uczestnicy grupy mogą dowolnie zagospodarować czas sesji, przy czym prowadzący będzie zachęcał uczestników do zajmowania się tym, co wydarza się w trakcie sesji, pomiędzy uczestnikami, a więc do sprawdzania czy ktoś ma coś do wyrażenia do innego uczestnika lub grupy. Innymi słowy zamysł jest taki, żeby bardziej zajmować się „tu i teraz” niż „tam i wtedy”, na ile to możliwe. Sesja kończy się rundką podsumowującą, w której uczestnicy mówią o tym, z czym kończą sesję.
- Czy na sesjach psychoterapii grupowej będzie psychoedukacja, mini-wykłady lub inne formy edukacji?
- Co do zasady nie. Praca w grupie terapeutycznej ma na celu kierowanie uwagi uczestników na przeżycia, które pojawiają się we wzajemnych interakcjach, by dotrzeć do (zdarza się, że nieuświadomionych) potrzeb uczestników. Tym niemniej, jeśli grupa będzie potrzebowała omówienia danego zjawiska lub wydarzenia od strony teoretycznej, prowadzący będzie każdorazowo odnosił się do tego typu zgłoszeń.
- Czy muszę mówić o swoich problemach, trudnościach, przeżyciach od razu?
- Nie. To Ty decydujesz o tym co chcesz wyrazić, a co chcesz zachować dla siebie. Prowadzący uszanuje każdą Twoją decyzję, przy czym może Cię zachęcać do wyrażenia tego, co masz do wyrażenia – byś mogła lub byś mógł odkrywać to, czego potrzebujesz w danej sprawie oraz ew. czy potrzeba, którą wyrażasz zostaje zaspokojona.
- Czy mogę zrezygnować w każdej chwili?
- Tak, rezygnacja z udziału w grupie jest możliwa w każdej chwili. Warto przy tym zaznaczyć, że decydując się na udział w grupie, stajesz się częścią grupy, a więc w związku z Twoim odejściem inni uczestnicy zapewne doświadczą straty i prawdopodobnie owej straty doświadczysz również Ty. W związku z powyższym, w przypadku chęci rezygnacji, zachęcam Cię do wniesienia tego tematu na grupę, by dać sobie szansę na usłyszenie jak grupa się ma z Twoim odejściem oraz szansę na pożegnanie się i domknięcie Twojego udziału w grupie. Innymi słowy, sam sposób zakończenia pracy w grupie może być dla Ciebie i dla innych wartościowym doświadczeniem.
- Na co zwrócić uwagę gdy wahasz się pomiędzy psychoterapią indywidualną a psychoterapią grupową?
- Gdy wahasz się pomiędzy psychoterapią indywidualną a psychoterapią grupową, warto przyjrzeć się swoim relacjom z rodzicami i rówieśnikami. W naturalnym procesie rozwoju najpierw „bierzemy” od rodziców i potem „idziemy” do rówieśników. Psychoterapię grupową można zobaczyć jako metaforę „spotkania z rówieśnikami” lub „spotkania z rodzeństwem”, w którym prowadzący czuwa nad przebiegiem procesu grupowego i interweniuje, gdy jest to potrzebne lub w fazie pracy, gdy uczestnik chce się zająć tematami ze swojej przeszłości. Niewątpliwie psychoterapia grupowa daje możliwość bogactwa doświadczenia z wieloma uczestnikami i może być szansą na rozwój po zakończeniu terapii indywidualnej, w której cała uwaga terapeuty była skierowana na Ciebie, a teraz będzie skierowana na całą grupę. W przypadku wątpliwości zachęcam Cię do zapisania się na bezpłatną konsultację i omówienia tego wątku z prowadzącym grupę psychoterapeutą.
- Czy psychoterapia grupowa jest warta rozważenia, gdy jestem w terapii indywidualnej lub gdy jestem „po” terapii indywidualnej?
- Tak. Wielu terapeutów zachęca do udziału w psychoterapii grupowej u innego terapeuty, w trakcie trwania psychoterapii indywidualnej. Szczególnie, gdy klient/pacjent potrzebuje zyskać nowe doświadczenie w interakcji z innymi ludźmi. Jeśli uczestniczysz w terapii indywidualnej, zachęcam Cię do omówienia tego tematu z psychoterapeutą, by zyskać w tym temacie więcej jasności (być może dzięki samej tego typu rozmowie wyjdą ważne treści dotyczące psychoterapii indywidualnej). Jeśli natomiast jesteś po psychoterapii indywidualnej i masz w sobie niedosyt lub chęć dalszego rozwoju, uważam że psychoterapia grupowa może być bardzo dobrym kierunkiem, z uwagi na mnogość i wielowymiarowość interakcji w grupie. Praca w grupie terapeutycznej może Ci dać wiele nowych doświadczeń i może pomóc odkryć to, co do tej pory pozostawało nieodkryte
Kiedy, gdzie, koszt, zapisy
888-200-760
Kiedy: terapia grupowa odbywa się raz na tydzień, we wtorki w godz. 18.30 – 20.30 [2 godziny bez przerwy]
Planowany start: 1 października 2024 (lub gdy zbierze się grupa)
Koniec: czerwiec 2025
Wielkość grupy: 8 – 10 osób
Gdzie: Piaseczno, Żeromskiego 9a lok. 17.
Cena: 130 zł za 1 sesję
Zapisy: Zapisanie do grupy poprzedza bezpłatna konsultacja trwająca do 30 minut, odbywająca się na Skype lub Whatsapp. Możesz zostawić poniżej prośbę o kontakt lub skontaktować się telefonicznie lub mailowo, w celu ustalenia terminu konsultacji lub ewentualnych pytań.
Wszelkie informacje: kontakt@naszerelacje.pl lub 888-200-760
Możesz zostawić namiar na siebie w poniższym formularzu. Skontaktuję się z Tobą.
UWAGA: jeśli nie widzisz formularza nad tym akapitem (a jedynie szary pasek), to znaczy, że nie potwierdziłaś/eś zgody na ciasteczka. W takim przypadku kliknij „Akceptuję” – jasny przycisk na czarnym tle na samej górze ekranu.