fbpx

Depresja | Część 2: Test na Depresję | Jak rozpoznać Depresję

Depresja Test na Depresję

Poniżej znajdziesz darmowy test na depresję. Po jego wypełnieniu od razu zobaczysz wynik. Zachęcam Cię nie tylko do wypełnieniu testu, ale również do zapoznania się z pozostałymi materiałami cyklu wpisów na temat depresji.

Test na Depresję – Instrukcja

  1. Przeczytaj poniższy komentarz
  2. Odpowiedz na wszystkie 21 pytań
  3. Kliknij przycisk: „Sprawdź wynik”
  4. W ramce z żółtym tłem zobaczysz liczbę punktów oraz moją refleksję na temat tego przedziału punktowego
  5. W dalszej części artykułu znajdziesz wszystkie możliwe wyniki (byś mogła lub mógł porównać swój wynik z innymi możliwymi do otrzymania)
  6. Test jest darmowy i anonimowy. Wynik możesz przekazać psychiatrze lub psychoterapeucie, jeśli zdecydujesz się na konsultację swojego stanu zdrowia.
  7. Jeśli wynik testu przewyższy 11 punktów, zachęcam Cię do kontaktu z psychiatrą lub psychoterapeutą w celu konsultacji.

Skala Depresji Becka to skala stosowana w diagnostyce depresji, autorstwa Aarona Becka.

Po wypełnieniu testu zobaczysz jeden z poniższych wyników:
– brak depresji
– depresja łagodna
– depresja umiarkowana
– depresja ciężka

Test zawiera 21 pytań, na które samodzielnie udzielasz odpowiedzi. Odpowiedz na wszystkie pytania. Warto przyjąć jeden przedział czasu dla wszystkich odpowiedzi (dobrze jest przyjąć 2 tygodnie, gdyż odnosi się to do kryterium DSM-5).

1. Smutek, przygnębienie

2. Przyszłość

3. Zaniedbania

4. Zadowolenie, przyjemność

5. Poczucie winy

6. Kara

7. Zadowolenie z siebie

8. Błędy, porównywanie się

9. Myśli i skłonności samobójcze

10. Płacz

11. Nerwowość, rozdrażnienie

12. Zainteresowanie innymi ludźmi

13. Podejmowanie decyzji

14. Stosunek do własnego wyglądu

15. Podejmowanie aktywności

16. Sen

17. Zmęczenie

18. Apetyt

19. Waga ciała

20. Martwienie się o zdrowie

21. Seksualność

Pamiętaj, że…

Wynik testu nie jest diagnozą. Tym niemniej, jeśli Twój wynik to „depresja umiarkowana” lub „depresja ciężka” można to traktować jako silną przesłankę do zajęcia się stanem, w którym jesteś. W związku z tym, jeśli uzyskasz jeden z tych wyników, zachęcam Cię do:

  • wizyty u psychiatry, który jako lekarz dokona diagnozy (i ew. przepisze odpowiednie leki)
  • wizyty u psychoterapeuty, gdzie otrzymasz wsparcie terapeutyczne

Poniżej znajdziesz opis wszystkich możliwych do otrzymania wyników testu na depresję.

Test na Depresję: Brak depresji

Wynik od 0 do 11 punktów oznacza brak depresji.

Refleksja na temat wyniku: Być może objawy, których doświadczasz oznaczają czasowe pogorszenie nastroju. Być może objawy są skoncentrowane wokół 1 czy 2 objawów, co może nie dawać pełnego obrazu sytuacji. Ważne jest więc przede wszystkim to, jak się masz z tym wynikiem. Za jakiś czas możesz wykonać test ponownie, by móc porównać zmianę w czasie. Oczywiście możesz również odbyć konsultację psychoterapeutyczną lub psychiatryczną, jeśli uznasz to dla siebie za wspierające.

Test na Depresję: Depresja łagodna

Wynik od 12 do 19 punktów test kwalifikuje jako objawy łagodnej depresji.

Refleksja na temat wyniku: Być może jest to dla Ciebie etap, na którym objawy depresji nie są jeszcze bardzo intensywne i „jakoś” sobie z nimi radzisz. Możesz rozważyć wizytę u psychoterapeuty, żeby zająć się objawami i przyczynami stanu, którego doświadczasz. W ramach psychoterapii możesz skonsultować z psychoterapeutą, na ile zalecana jest wizyta u lekarza psychiatry, w celu wsparcia farmakologicznego. Możesz również zacząć od wizyty u psychiatry, jeśli tak uznasz za właściwe. Warto jednak, aby którąś z tych wizyt odbyć.

Test na Depresję: Depresja umiarkowana

Wynik od 20 do 25 punktów test kwalifikuje jako objawy depresji umiarkowanej.

Refleksja na temat wyniku: Intensywność objawów sugeruje, że zalecane jest na tym etapie spotkanie z psychiatrą lub psychoterapeutą, byś mogła lub byś mógł, uzyskać odpowiednie dla siebie wsparcie. W sytuacji depresji często dobre rezultaty daje połączenie farmakoterapii (mającej na celu złagodzenie objawów) i psychoterapii (ukierunkowanej na zajęcie się przyczynami depresji, a przynajmniej jest tak w podejściu Gestalt).

Test na Depresję: Depresja ciężka

Wynik od 26 do 63 punktów test kwalifikuje jako objawy depresji ciężkiej.

Refleksja na temat wyniku: Przy tak wysokim wyniku, gorąco zachęcam Cię do sięgnięcia po wsparcie. Ze względu na zagrożenia dla zdrowia i życia przy tak intensywnych objawach depresji, warto zacząć od wizyty u lekarza psychiatry, który postawi właściwą diagnozę (tylko lekarze mogą diagnozować). W drugiej kolejności lub równolegle, zachęcam Cię do sięgnięcia do wsparcia w ramach psychoterapii, by zająć się przyczynami (a nie tylko objawami) Twojego stanu zdrowia.

Oto wszystkie części cyklu o depresji. Być może zakres ulegnie poszerzeniu, jeśli wyrazisz swoje zainteresowanie jego uzupełnieniem.

Czas obniżonego nastroju lub którejś z opisywanych poziomów depresji, to bardzo trudny okres w życiu. Jeśli potrzebujesz wsparcia lub chcesz popracować w ramach psychoterapii nad przyczynami doświadczanych przez Ciebie objawów, zachęcam Cię do rozważenia współpracy z kimś z zespołu Nasze Relacje. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: Psychoterapia i tutaj: Zespół Nasze Relacje.

Tyle na dzisiaj, trzymaj się ciepło,

Rafał

(Odnośnik testu – Beck AT, Ward CH, Mendelson M, Mock J, Erbaugh J (1961), An inventory for measuring depression, Archives of General Psychiatry, 4: 53-63)

Foto: mari lezhava z Unsplash

Komentarze do “Depresja | Część 2: Test na Depresję | Jak rozpoznać Depresję

  1. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Chcę wyrazić uznanie za Twoją pracę. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał, by poczytać nowe rzeczy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

× Porozmawiajmy

Strona wykorzystuje pliki cookies. Kliknij w przycisk "Akceptuję", by korzystać z pełni funkcjonalności. UWAGA: Jeśli nie wyrazisz zgody, strona może nie działać w pełni sprawnie. Więcej informacji w polityce prywatności. Polityka prywatności

Strona wykorzystuje pliki cookies. Kliknij w przycisk "Akceptuję", by korzystać z pełni funkcjonalności. UWAGA: Jeśli nie wyrazisz zgody, strona może nie działać w pełni sprawnie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

Zamknij