Udany związek czyli właściwie jaki? Dla każdego udany związek będzie oznaczał coś innego. Dlatego opowiem Ci aż o 22 cechach udanych związków. Możesz z nich wybrać, te które są dla Ciebie najważniejsze. Udany związek to trochę szczęścia w znalezieniu partnera lub partnerki, ale przede wszystkim suma drobnych, konsekwentnych działań, działających na wzmocnienie związku. Jednocześnie to brak gwarancji, że jeśli związek jest udany na teraz, to będzie tak zawsze. Może jednak warto zwiększać swoje szanse, poprzez rozwijanie, kilku kluczowych dla ciebie cech? Być może ten wpis będzie również pomocny w uświadomieniu Tobie tego, co już w swoim związku masz, a czego być może zapominasz docenić?
Pod tekstem znajdziesz link do darmowego formularza z listą cech oraz skalą ocen. Jeśli jesteś obecnie w związku, to zachęcam cię do wypełnienia formularza wspólnie z Twoim partnerem lub partnerką.
1. Akceptacja
Ty jesteś ok i Twój partner lub Twoja partnerka też jest ok. Oboje jesteście ok. I co bardzo ważne: Jesteście ok, tacy jacy jesteście na dzisiaj! A nie: jak jeszcze ogarniesz to i tamto, to będziesz ok.
Oczywiście, z czasem jak jesteście razem mogą pojawić się oczekiwania i o tym jeszcze powiem. Tutaj chodzi jednak o to, że w udanym związku, ufacie sobie i wierzycie, że dajecie z siebie tyle ile możecie. Wiele zachowań rzeczywiście można zmienić, ale niektóre są bardzo trudne do zmiany. I w takich przypadkach, nawet jeśli partner lub partnerka nie wiadomo ile by nad tym nie pracowała, nie bardzo widać tego wyniki. A ostatnią rzeczą, której potrzebują jest przymuszanie ich do zmiany. Uznanie braku partnerki lub partnera i zaakceptowanie go, może wzmocnić związek. Poza tym, odkładając braki, które dostrzegamy na bok, może pomóc dostrzec i docenić to, co partner lub partnerka wnosi do związku.
2. Autentyczność i spójność
Gdy poznajemy nową osobę, to chcąc nie chcąc, jesteśmy w stanie pokazać jej jedynie jakąś swoją część. I zazwyczaj chcemy pokazać tę część, którą uważamy za atrakcyjną. I to jest naturalna kolej rzeczy. Trudno mi sobie wyobrazić, że ktoś idzie na pierwszą randkę i zaczyna od listy swoich traum. W miarę upływu czasu, w udanym związku będzie pojawiała się przestrzeń również na inne sfery: te mniej atrakcyjne, trudne czy wstydliwe. Dlaczego? Bo udany związek, to brak gier, niedomówień i manipulacji, lecz autentyczność i spójność. Autentyczność i spójność nie tylko od czasu do czasu, ale na co dzień.
3. Poczucie bycia najważniejszym
Udany związek to taki, w którym oboje partnerów ma poczucie, że są dla siebie najważniejsi. Mają to poczucie nie z wielkich deklaracji wygłaszanych na święta, ale z drobnych gestów, które otrzymują od siebie na co dzień. Nie chodzi jednak o zapomnienie o całym świecie i zlanie się z drugą osobą czy bycie na każde wezwanie.
Chodzi o to poczucie bycia najważniejszym – że w chwili kiedy tej drugiej osoby Ci potrzeba, ona będzie. A jeśli nawet akurat zawali sprawę i jej nie będzie, to będzie się bardzo starała, by sytuację naprawić i następnym razem już być – bo Ty jesteś dla tej osoby najważniejsza, albo najważniejszy.
4. Zrozumienie i uważność
Udany związek to taki, gdzie jest chęć do zrozumienia się nawzajem. Partnerzy są siebie ciekawi. Chcą się nawzajem uczyć się, słyszeć i widzieć, by lepiej siebie rozumieć. I nawet jeśli mają różne wersje rzeczywistości, to są w stanie ten stan zaakceptować. Innymi słowy partnerzy są uważni na to jacy są oraz jak się mają na daną chwilę.
5. Szacunek
Po piąte – szacunek. Z jednej strony wydawałoby się, że szacunek należny jest każdej osobie na tym świecie z definicji. Tymczasem, w wielu związkach z okazywaniem szacunku nie jest dobrze.
6. Bliskość emocjonalna
Czy spędzając ze sobą czas jesteście w pełni obecni i autentyczni? Czy potraficie ze sobą być w pełnym kontakcie na tu i teraz? W zaufaniu i bezpieczeństwie? Bliskość trudno opisać, ale jak ją macie, to pewnie wiesz jakie to poczucie.
7. Namiętność
Na początku wszystko załatwia chemia, ale jak radzą sobie udane związki po latach? Skąd biorą paliwo do podsycania ognia? Jeden ze sposobów to dbanie o to, by się wzajemnie podziwiać. No, a za co kogoś podziwiamy? Za jego działanie, rozwój, wychodzenie ze strefy komfortu, podnoszenie się po upadkach.
8. Przestrzeń na złość i kłótnie
W udanym związku jest przestrzeń na wyrażanie złości i kłótnie. Złość jest naturalną reakcją na pojawienie się przeszkody, więc mitem jest, że udane pary się nie kłócą. Różnicą względem tych mniej udanych par, może być natomiast to, że udane pary nie przechodzą wielu, wielkich kryzysów.
A jak jest u Was? Kłócicie się używając komunikatu “ja”? Używacie słowa przepraszam, gdy emocje opadną?
9. Poufność
W udanym związku Wasz dorobek, trudności, intymność są cenione i chronione. Dba się o to, by przede wszystkim ze sobą dzielić się tym, co dotyczy Was. Jasne, że są sytuacje, gdy warto przegadać trudniejszy temat z osobą trzecią. Chodzi jednak o proporcję. Jeśli wszyscy na około wiedzą o danej parze wszystko, to energia związku może na tym tracić. A więc lepiej, żeby to właśnie partnerzy byli ze sobą najbardziej na bieżąco i załatwiali większość spraw pomiędzy sobą. Ciągłe mieszanie się do tego procesu kogoś z zewnątrz może nie mieć dobrych skutków. Kawały np. o teściowych nie wzięły się przecież znikąd 😉
10. Komunikacja
Rozmowa nie jest lekiem na wszystko. Tym niemniej samo braterstwo dusz i rozumienie się bez słów może nie wystarczyć do stworzenia udanego związku. Partnerzy w udanych związkach potrafią się dobrze ze sobą komunikować. Rozumieją wysyłane do siebie komunikaty werbalne i niewerbalne i rozmawiają o tym co widzą, co słyszą, co przeżywają w obecności bliskiej osoby. Rozmawiają. Bo jak inaczej dowiedzieć się czym żyje najbliższa osoba? Często to, co niewypowiedziane rośnie w siłę i może przynosić negatywne skutki. Wypowiedziane natomiast pracuje i może przynieść zmianę.
Ponadto, udany związek jest z natury w ruchu, jest dynamiczny. I z uwagi na zmienność towarzyszącą ruchowi, wymaga stałej komunikacji i sprawdzania jak wyglądają sprawy na daną chwilę. Komunikacja nie jest więc czymś co można wykonać raz na początku, lecz narzędziem, które udane związki stale wykorzystują.
11. Razem i osobno
Jako para potraficie być razem, ale też osobno. Z jednej strony każdy partner ma przestrzeń i czas dla siebie, dla własnych zainteresowań, własnych znajomych. Z drugiej strony, próbujecie razem nowych rzeczy i lubicie to. Dzięki temu nie dość, że wspólnie się rozwijacie, to jest jeszcze coś znacznie ważniejszego. Dzięki robieniu czego razem lepiej się poznajecie i w konsekwencji stajecie się sobie bliżsi. Wspólne robienie rzeczy bardzo zbliża i udane związki o tym wiedzą.
12. Zaufanie i bezpieczeństwo
Kolejny cecha, a właściwie filar to zaufanie i bezpieczeństwo. Poczucie wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa sprawia, że nie ma podstaw do częstego obawiania się o przyszłość związku. Nie ma też potrzeby nadmiernego kontrolowania partnera.
13. Wsparcie i kibicowanie
Co mówi Twój partner lub partnerka, gdy masz dobre wieści? Załóżmy, że dostajesz nową pracę. Co wówczas słyszysz? To fantastycznie! Wierzyłem w Ciebie!
Czy może coś o sposobie w jaki to wpłynie na partnera?: Czy to oznacza, że w najbliższym czasie będziesz więcej pracować?
Albo może coś zupełnie niezwiązanego z Tobą, np: “Serio? A wiesz, że w mojej pracy to jednak Krzysiek awansował?”
Innymi słowy: czy Twój partner lub partnerka pozytywnie reaguje na to, że dobrze się u Ciebie dzieje? Czy wspiera Cię w tym, kim Ty chcesz być, czy w tym, czego ona lub on chce?
Albo odwrotnie: co słyszycie od siebie w trudnych chwilach? Czy dbacie o to, by nie pogarszać stanu w jakim jest bliska osoba? By nie poczuła się upokorzona, zakłopotana? By nie zwiększać dodatkowo frustracji czy smutku? Czy potraficie się wspierać w takich momentach? I być dla siebie ostoją?
14. Sprawczość vs kompromis
Czy potraficie podejmować wspólne decyzje, co w niektórych sytuacjach oznacza kompromis? Na przykład: dzisiaj jemy kluchy, a jutro pizzę.
Czasem kompromisem może być też coś znacznie trudniejszego – uznanie czyjegoś ograniczenia: np. jeśli twój partner nie znosi tańczyć, to może w którymś momencie warto rozważyć zrezygnowanie ze wspólnych wyjść do klubu? Albo jeśli oboje nie znosicie myć okien, to może warto mieć rzadziej czyste okna?
Co do sprawczości, to kto ma u Was decydujący głos? Czy oboje, w zależności od kontekstu czy może tylko jedno z Was? Tu oczywiście nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Ważne by Wam było dobrze z tym jak jest.
15. “Shit happens” czyli „Problem to dopiero początek”
Każdy popełnia błędy. Często nieumyślnie. A do tego samo życie przynosi problemy. Udane związki znajdują jednak sposoby na to by wyciągać wnioski z popełnianych błędów. Kluczem do tego jest to, żeby nie zamiatać spraw pod dywan. Ktoś popełnił błąd i przeprosił, super. Gdy są to pojedyncze wydarzenia, to może nie warto dramatyzować i eskalować tematu. Ale jeśli temat wraca któryś raz z rzędu, albo od razu widać, że jest bardzo ważny dla jednego z partnerów, to żeby nie zaważyło to na losach związku, warto się tym wspólnie zająć. Bo niestety, nierozwiązane problemy zazwyczaj rosną w siłę, a nie magicznie znikają.
Udany związek będzie udany, gdy będzie potrafił wychodzić kłopotów, kłótni i kryzysów.
16. “Na dłuższą metę”
Pomijając etap poznawania się i początków związku, czy da się budować udany związek w trwającej długi czas atmosferze tymczasowości? Coś na zasadzie: na teraz nie będę się za bardzo starał. Jak za jakiś czas dojdę do wniosku, że to właściwy związek dla mnie, to się bardziej zaangażuję i dam z siebie więcej.
Może to możliwe, ale jednak widzę to na odwrót: że związek zyskuje szansę na udany, bo partnerzy decydują, że chcą być ze sobą na stałe. A decydując się na to, podejmują spójne z tą decyzją działania na tu i teraz. Nie odkładają bycia najlepszą wersją siebie na później, bo nie chcą siebie stracić. Chcą się wzajemnie mieć na długo. Czują, że razem jest im lepiej niż osobno. I dbają o to. Między innymi przez to, nie ryzykują wchodzenia w działania, które mogłyby zagrozić ich związkowi. A gdy pojawi się większy problem, to tym bardziej starają się o to, by przejść ten trudniejszy okres i utrzymać związek.
17. Dobra energia
Widząc te wszystkie cechy udanego związku można byłoby pomyśleć, że żeby mieć taki związek, trzeba się liczyć z masakrycznie dużym wysiłkiem. Tymczasem będąc w udanym związku masz energię, chce Ci się żyć, a w trudnych chwilach masz swoje bezpieczne miejsce na ziemi. W trudnych chwilach oczywiście może być trudniej, ale z uwagi na to, że dobrych chwil jest więcej, masz generalnie więcej dobrej energii.
18. Poczucie humoru
Poczucie humoru jest czymś bardzo specyficznym. Znając się bardzo dobrze, czujecie swój dowcip. Jeśli śmiejecie się z podobnych rzeczy i umiecie się wspólnie śmiać, to niewątpliwie cenny zasób i kolejna cecha udanego związku.
19. Porządki i obowiązki domowe
W jednym z amerykańskich badań ponad połowa respondentów, uznała, że dzielenie się obowiązkami domowymi jest bardzo ważne dla sukcesu w małżeństwie. Porządki domowe to jednak zmora wielu mężczyzn. Dla wielu, włączając mnie, obowiązki domowe to wielkie obciążenie. Ale jednak, jakiś kompromis warto wypracować nawet w tych trudnych tematach. Ja na przykład gdybym miał codziennie, a nawet co drugi dzień gotować, to byłaby dla mnie udręka. W kuchni bardzo powoli wszystko mi idzie. Ale od czasu do czasu, szczególnie w weekend, gdy jest więcej czasu, potrafię coś ogarnąć. Na przykład moje gofry albo creme brulee nie mają sobie równych. A na co dzień pełnię bardziej funkcję wspierającą: pokroję cebulę, odkurzę i takie tam. Z pewnością nie robię połowy rzeczy, ale jednak coś robię i w miarę się to sprawdza pomimo moich ograniczeń. Ważne jest to, by szukać i znajdować w związku w którym jesteś takie rozwiązania, które pasują Wam obojgu.
20. Granice
Udane związki to relacje czytelne i przewidywalne. To relacje o określonych granicach. Te granice są również elastyczne oraz dynamiczne, a przez to często wyznaczane na nowo. Ale istnieją. I są respektowane. Granice są bardzo ważne, bo by dobrze funkcjonować z drugą osobą, potrzebuję wiedzieć gdzie się kończę ja, a gdzie zaczynasz się ty. I jakie jest nasze my.
21. Oczekiwania
Oczywiście do osoby bliskiej warto zgłaszać swoje potrzeby, ale w formie oczekiwań. Oczekiwania mają to do siebie, że przynależą przede wszystkim do osoby, która je ma. Bliska osoba może te oczekiwania spełnić, albo może też nie spełnić. Bo jeśli musi je spełnić, to już przestają być oczekiwania, a zaczynają być żądania.
W udanych związkach jest przestrzeń na odrzucanie spełniania niektórych oczekiwań. Oczywiście jest też bardzo dużo oczekiwań, które są spełniane.
22. Miłość – świadomy akt woli
Wiele osób myśli, że kocha, gdy czuje motyle w brzuchu, gdy przeżywa wielkie emocje, gdy jest wielka chemia. Telewizja i cała popkultura prowadzą nas w tym kierunku. Skoro więc mamy w głowach niejako wdrukowywane kolorowe, holywoodzkie obrazy, to trudno nam przyjąć twierdzenie, że miłość to świadomy akt. Te słowa wydają się banalne i nudne, prawda?
Jednak, jeśli przyjrzeć się udanym parom, które przeżyły ze sobą lata, to czy te pary codziennie przeżywają wzniosłe, pełne romantycznego napięcia chwile? Czy może raczej po prostu są ze sobą, bo chcą być ze sobą – bo tak kiedyś świadomie zdecydowali. I nadal, każdego kolejnego dnia, tak decydują.
Sama lub sam zdecyduj co dla Ciebie to oznacza. Od siebie dodam, może nieco prowokująco, że nie słyszałem o holywoodzkich parach stawianych za wzór udanych związków.
Tyle w temacie.
Link do formularza i opisu ćwiczenia: https://naszerelacje.pl/index.php/udany-zwiazek-22-cechy-udanego-zwiazku-cwiczenie/
Zbudowanie dobrego związku wymaga zaangażowania i wysiłku. Zdarza się, że pomimo dobrej woli z obu stron, jest ciężko, że para utyka, że pojawia się frustracja, rezygnacja i coraz więcej dystansu. Warto wówczas rozważyć sięgnięcie po wsparcie z zewnątrz. Jedną z opcji jest psychoterapia dla par, w ramach której każde z Was może wnieść sprawę, którą chce załatwić w ramach terapii przy jednoczesnym założeniu, że klientem psychoterapii jest relacja. Terapeuta będzie Was wspierał w tym, żebyście mogli się wzajemnie usłyszeć, zobaczyć w swoich potrzebach i ograniczeniach. Terapia daje szansę na to, żeby spojrzeć na Waszą relację z różnych perspektyw, zatrzymać się na chwilę, zobaczyć co jest możliwe, a co nie i co najważniejsze: daje szansę na nowe doświadczenie w ramach Waszej relacji.
Alternatywnie, warto rozważyć psychoterapię indywidualną lub grupową, która może być szansą na zyskanie świadomości „usztywnionych wzorców”, z których korzystasz w swojej relacji i doświadczenie z psychoterapeutą lub grupą terapeutyczną, nowych sposobów bycia w relacji.
Tyle na dzisiaj, trzymaj się ciepło, Rafał Stolarek
Potrzebujesz wsparcia?
Potrzebujesz wsparcia lub chcesz popracować w ramach psychoterapii nad przyczynami doświadczanych przez Ciebie objawów? Zachęcam Cię do rozważenia współpracy ze mną lub kimś z zespołu Nasze Relacje. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: Psychoterapia Piaseczno i online oraz tutaj: Oferta.
Nasza oferta: psychoterapia indywidualna, terapia par, psychoterapia grupowa – w Piasecznie i online, jak również warsztaty z komunikacji dla par i singli.
Uwaga: Trwa nabór do grupy psychoterapii w Piasecznie, w ramach której będzie możliwość w empatycznej i bezpiecznej przestrzeni odkrywać nowe sposoby bycia w relacji, przy wsparciu moim i grupy – kliknij by dowiedzieć się więcej i umówić się na darmową konsultację.
Jestem certyfikowanym psychoterapeutą w podejściu Gestalt. Moją intencją dla działalności Centrum Rozwoju Nasze Relacje jest dawanie Ci takich jakości, które umożliwią Ci poszerzenie świadomości. Wierzę bowiem, że poszerzona świadomość daje realne szanse na ugruntowane zmiany w życiu – życie w autentyczności, prawdzie, lekkości i obfitości.
Rafał Stolarek Centrum Rozwoju Nasze Relacje 888-200-760 kontakt@naszerelacje.pl
— #Relacje #Wsparcie #RozwójOsobisty #Gestalt #ZdrowiePsychiczne #PsychoterapiaPiaseczno Foto na górze wpisu: Toa Heftiba on Unsplash
Link do formularza i opisu ćwiczenia: https://naszerelacje.pl/index.php/udany-zwiazek-22-cechy-udanego-zwiazku-cwiczenie/